
Szerintem ez a hiedelem onnan ered, hogy megbecslt lovt a magyar ember elknyeztette, mindig igyekezett j ivvzzel elltni, gy a legtbb l ehhez hozzszokott, s ezt a ksbbiekben meg is kvetelte.
Korntsem mindig ilyen ignyesek azonban a lovak. A tmeges lselejtezs idejn a 60-as vekben a Budapesti Lvghdra igen sok lovat zsfoltak ssze s az elltsuk elgg vontatott volt. Br a csapbl vz llandan folyt, de keveredett a rlkkel, a vrrel.
A legtbb egyed ehhez jutott hozz, s ezt fogyasztotta napokon, heteken t. A hbork is hoztak olyan helyzeteket, hogy szennyezett patakbl, llott vzbl kellett a szomjukat oltani.
A l egszsgnek fenntartsa rdekben ne adjunk szerves anyagot tartalmaz ivvizet. Az sott kt messze legyen a trgyateleptl s az egyb szennyezsi lehetsgtl.
Takarmnyozsi szably, hogyha egsz jjel szlai a l, reggel elbb vzzel knljuk. Klnben etets kzben vagy a vgn itassunk. Teljes jllaks eltt jobb itatni, akkor szvesebben iszik. Jllaks utn inkbb szeret jtszani a vzzel, a vizes ednnyel. Sznra szvesen iszik, zldtakarmnyra kevesebb vizet fogyaszt. Ha befejezte munkjt, fl-egy ra mlva itassunk.
Addhat olyan helyzet, hogy munka kzben - tarts munkavgzs alatt - itatni kell. Ilyenkor az a szably, hogy tl mohn ne ihasson az llat, a zablt ne vegyk ki a szjbl, a vz felsznre kis nyalb tiszta sznt-szalmt szrjunk. gy szrcslve iszik s a szvverse s a vrnyomsa is jobban megnyugszik. J gyakorlat az is, hogy egyszerre kevesebbet engednk inni s tbbszr megknljuk. A nagyon felhevlt lovat 10 perces vrakozsokkal tbbszr itassuk, gy nem hl le nagyon a gyomra, a belei, s nem reszket a l, ami felesleges helvonssal jr.
Bokszban, de llsban is dvik az nitat cssze hasznlata. J megolds, de addnak vele problmk is. A hmrsklettel nincs baj, knnyen is tisztthat. A vzfogyaszts mennyisgt azonban gy nem tudjuk szablyozni. Igen gyors munkt vgz lovakkal, versenylovakkal viszonylag kevesebb vizet szeretnnk fogyasztatni. Ezeknl az nitat csak akkor alkalmazhat, ha el lehet zrni. Egybknt az nitatval sok karos munka takarthat meg.

Ha a lovat vederbl itatjuk, akkor vigyzzunk, hogy az fel ne boruljon, mert a l knnyen vz nlkl marad. Kt megolds kztt vlaszthatunk: az egsz ivs alatt fogjuk a vedret (idrabl, teht drga), gy kpezzk ki a zabolt vagy a jszlat, hogy a veder alja behelyezhet legyen, gy nem dlhet fel. A fldre tett s szalmval krbevett veder sem biztonsgos. Bele is lphet a l. A drttal, fmszalaggal rgztett veder balesetveszlyes.
Hogy mennyi vizet igyon a l, azt a fogyasztott takarmny szrazanyagtartalma, a munka, a kls hmrsklet szabja meg. ltalban 1 kg szrazanyagra 3 liter vzfogyasztst szmthatunk. A megerltet, a tarts munka, a gyors mozgs fokozza a vzignyt. A nagy melegben a szervezetnek nagy a vzvesztesge, s gy tbbet kvn inni a l.Azt is meg kell azonban emlteni, hogy nmely l, fleg csik, jtszik a vzzel, paskolja a pofjval. Ha szabad vlyra jrnak, akkor a vly felett egy rudat vezessnk, hogy ne tudja a fejt a vzbe mrtani, s gy nem frcskli ki. A napi tlagos ivvzfogyaszts 20-30 liter. A l fajtja, hasznlata is befolysolja az elfogyasztott vz mennyisgt. A szikr szervezet (arab, berber, ahal-tekin) fajtk, a versenylovak viszonylag kevesebb vzzel is berik, a sok vz fogyasztsa pedig rontja a teljestmnyket. Nagy hsgben az ersen izzad l akr 40-50 liter vizet is elfogyaszt.
ltalnos szably, hogy naponta hromszor itassunk, reggel, dlben, este. Megbonthatja ezt a szablyt a munka hossza, nehzsge, a kls hmrsklet. Lehetsges, hogy rvid munkaid mellett, fleg tlen csak ktszer kell itatni. Ellenben nyron, nagy melegben, nem elg a hromszori itats, hanem ngyszer, st tszr is meg kell knlni a lovat. Beleszlhat az itats rendjbe az is, ha az itatst nem gy bonyoltjk le, hogy egyszerre sokat engednek inni, hanem szaggatva, tbbszr itatnak.
A csikkat is tbbszr kell itatni, legelsi napokon. Az a legjobb, ha kedvk szerint kereshetik fel az itatvlyt. Ha idnknt hajtjuk a csikkat a vlyra, gyeljnk arra, hogy elegend vz lljon elttk s hogy minden csiknak mdja legyen inni. Rendszerint a hitvnyabb egyedek vannak htul a rangsorban s ppen ezek nem jutnak elegend ivvzhez, ezltal mg hitvnyabbak lesznek.
|